# Bez kategorii

Wznowienie postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku

Często może zdarzyć się tak, że po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzenie nabycia spadku okaże się, że osoba, którą sąd uznał za spadkobiercę w rzeczywistości nią nie jest, albo że nie wszystkie osoby zostały wymienione. W takim wypadku stosujemy konstrukcję wznowienia postępowania, czyli dochodzi do postępowania o uchylenie bądź zmianę stwierdzenia nabycia spadku.

Osoby, które nie brały udziału w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku mogą wystąpić o zmianę takiego postanowienia w każdym czasie. Przykładowo jest prawomocne orzeczenie sądu, że spadek po zmarłym Iksowskim dziedziczy na podstawie ustawy jego żona, córka i syn. Po 10 latach kolega zmarłego Iksowskiego twierdzi, że znalazł testament swojego przyjaciela, z którego wynika, że jemu również należy się część majątku po zmarłym . Następuje wtedy wznowienie postępowania . Jeżeli sąd stwierdzi na podstawie dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. 

Natomiast uczestnik postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.