# Bez kategorii

DZIAŁ SPADKU – ABC PRAWA SPADKOWEGO

Pierwszą sprawą jest złożenie wniosku o nabycie spadku do sądu albo uzyskanie u notariusza aktu notarialnego poświadczającego prawo dziedziczenia (pisaliśmy o sposobach nabycia spadku we wcześniejszym artykule). Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można wystąpić w każdym czasie, prawo to nie ulega przedawnieniu.

Dopiero po sprawie o nabycie spadku można wystąpić o przeprowadzenie działu spadku, a więc określenie, która rzecz jest własnością określonego spadkobiercy. Dział spadku można przeprowadzić albo umownie (wszyscy spadkobiercy zgadzają się do warunków i sposobu podziału) albo w braku umowy o podziale zadecyduje sąd. Wartość przedmiotów wchodzących w skład spadku może zostać określona przez spadkobierców (jeżeli żaden z nich nie sprzeciwi się chociażby wartości jednego składnika majątkowego lub w przypadku sporu pomiędzy uczestnikami co do wartości poszczególnych przedmiotów spadkowych sąd powoła biegłego.

Postępowanie o dział spadku toczy się przed sądem spadku, czyli przed sądem rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, w trybie nieprocesowym. Jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co tego, jak ma wyglądać podział spadku, albo jeżeli oprócz spadkobierców występują jeszcze współwłaściciele nieruchomości (jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego) to można złożyć do sądu wniosek o dział spadku zawierający również wniosek o zniesienie współwłasnościSąd co do zasady stara się podzielić majątek w sposób fizyczny, na części, a gdy jest to utrudnione lub spowoduje zmniejszenie wartości rzeczy przyznaje przedmiot spadkowy jenem spadkobiercy – jednocześnie nakładając na niego obowiązek spłaty pozostałych lub wybranych spadkobierców, choć może od tego odstąpić i nie zasądzić spłaty na rzecz innych osób, ponieważ wyrówna to w sposób naturalny – tzn. przyzna im własność nad inną rzeczą o zbliżonej wartości. Ostatecznym rozwiązaniem dla sądu jest podział cywilny, który polega na sprzedaży przedmiotów wchodzących w skład spadku i podziale uzyskanej w tej sumy między współspadkobiercami.

Opłata sądowa od takiego postępowania wynosi 500 zł, a gdy spadkobiercy złożą zgodny wniosek podziału, tylko 300 zł. Jeśli dział spadku połączony jest ze zniesieniem współwłasności, wówczas opłata sądowa wynosi odpowiednio 1.000 zł albo 600 zł (dział spadku u notariusza byłby w takiej sytuacji wielokrotnie droższy, choć na pewno szybszy). Chociaż koszt notarialnego działu spadku będzie wyższy niż w przypadku postępowania sądowego, za to notariusz załatwi wszelkie formalności. Jednakże warunek jest jeden: do notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy osobiście. Nie można wystawić w swoim imieniu pełnomocnika. Maksymalna stawka taksy notarialnej jest zależna od wartości majątku podlegającego działowi, do których notariusz doliczy 23% podatku VAT (zawsze koszt sprawy prowadzonej przez notariusza będzie wyższy, niż postępowanie sądowe).